ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Nu vreau sa stau in preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,

Am si eu o problema,mi-am gasit un alt loc de munca si vreau sa plec de la postul actual dar fara sa stau in preaviz.Cum pot sa fac acest lucru?

Va multumesc

Adaugata in: Codul Muncii
Ovidiu Nicola
 User  Ovidiu Nicola
a intrebat la 19 Mar. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ovidiu Nicola la 21 Mar. 2012
In preaviz puteti sta numai daca dumneavoastra cereti demisia de pe postul pe care il ocupati.
Codul muncii permite conform articolului 35, cumulul de functii, ceea ce va da posibilitatea sa incheitati un alt CIM cu un alt angajator.
Neprezentarea la serviciu la primul angajator conduce la cercetare disciplinara si in ultima instanta la incetarea CIM cu art.61, litera a- disciplinar.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ovidiu Nicola
 User Ovidiu Nicola
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Mar. 2012
Daca acesta opteaza pentru a sta in preaviz si eu nu doresc...ce mi se poate intampla?
Va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Mar. 2012
Este important insa sa tineti cont de faptul ca angajatorul nu este obligat sa aprobe resepectiva cerere, de incetare prin acordul partilor, caz in care sunteti obligat sa respectati perioada de preaviz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 20 Mar. 2012
Va adresati cu o cerere scrisa managerului unitatii prin care solicitati incetarea contractului individual de munca cu acordul partilor , articolul 55 b din codul muncii republicat ,in care mentionati data de incetare a acestuia.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns