ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

oare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


o dna este gravida in luna a7. cf hg 96/2003 precum si codul muncii pe perioada de stare de graviditate unitatea nu are voie sa o dea afara. dar in schimb unitatea nu are salariti decat pe ea si nu are activitate din cauza finanaciara . si a depus desfiintarea unitatii. se poate asa ceva. eu am aexplicat ca unitatea pe perioada cat dna este gravida si dupa nastere pana la a 45 a zi cand poate si are dreptul la concediu de ingrijire copil nu poate sa ai desfaca cm absolut deloc. va rog ajutatima . multumesc

Adaugata in: Codul Muncii
Mircea Paduraru M
 User  Mircea Paduraru M
a intrebat la 10 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Nov. 2011
Conform prevederilor legii in vigoara salariata gravida nu poate fi concediata pe perioada sarcinii, cu exceptia situaiilor in care firma intra in faliment sau ca urmare a reorganizarii judiciare. Acest lucru este prevazut in Codul Muncii, art. 60, alin. 2

Art. 60
1 Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.

2 Prevederile alin. 1 nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.


Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021