Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ore de noapte -revisal ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog frumos sa ma ajutati cu o raspunsul la o intrebare legata de sporul de noapte.
Luna asta am doi angajati care au lucrat de noapte timp de 2 saptamani. Cum este ceva ocazional, nu am sporul trecut in CIM ca si procent. Orele lucrate de noapte vor aparea in pontaj si pe stat.
Trebuie sa le trec si in Revisal sau este suficient ca apar pe stat ?

Multumesc.


Adaugata in: Codul Muncii Revisal
Loredana Dancau
 User  Loredana Dancau
a intrebat la 30 Mai. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Loredana Dancau
 User Loredana Dancau
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Mai. 2013
Multumesc pt raspunsuri.
Mai am o intrebare. Stiu ca daca lucrul de noapte va avea caracter permanent, trebuie sa depun notificarea pt munca de noapte la ITM.
Problema este ca am o situatie mai ciudata cu unul dintre contracte si nu este sigur inca programul de lucru. Muncitorii vor lucra si vor fi pontati, dar acel pontaj va ajunge la mine la finalul lunii.
Exista vreun termen pentru depunerea acelei notificari ? Adica daca lucrul incepe de la 01.06 si eu depun notificarea la finalul lunii este ok ?
Am cautat in codul muncii si nu am vazut nici un termen.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Loredana Dancau la 30 Mai. 2013
Cu multa placere, multumesc si eu pentru gandul pozitiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 30 Mai. 2013
Nu este necesar acest lucru decat daca angajatorul deruleaza munca de noapte cu regularitate. Munca inegala se trece in Revisal daca apare in contract. In cazul de fata vorbim de o situatie ocazionala referitoare la spor si la acest tip de program. Atentie ce prevede legea de fapt.

Art. 125
(6) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.

In mod frecvent nu inseamna doua saptamani ocazionale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2013
Dar trebuie sa treceti la rubrica lor in Revisal "Repartizare timp de munca", "inegal".Si sa faceti o adresa catre ITM, sa anuntati ca acele persoane lucreaza ore de noapte.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Loredana Dancau
 User Loredana Dancau
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Mai. 2013
Multumesc frumos pentru ajutor. Sunteti foarte prompta ca de obicei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2013
Nu, nu trebuie sa treceti in Revisal. Dvs ati acordat sporul in baza legii si este suficienta prezenta lui in documentele amintite. Ca sa operati acest spor in Revisal ar trebui sa intocmiti act aditional la CIM dand astfel sporului caracater permanent. HG 500/2011 stabileste ca in Revisal se opereaza doar salariul de baza, sporurile si indemnizatiile asa cum au fost negociate in contractul de munca al salaratului.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaCum si unde pot contesta o decizie de pensionare?De ce documente am nevoie la contestatie?Este corect ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 3 raspunsuri
buna ziuain ce an pot iesi la pensie daca am lucrat astfel; 1983-2020 ( din care 4 ani de facultate necotizati ) si 13...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 1 raspuns
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 15 raspunsuri
Buna dimineata , sotul meu a depus dosarul pentru pensie anticipata in 19 decembrie 2019, a primit raspuns pe 24...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Apr. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in data de 06.09.1967, angajat in data de 30.09.1985 pana la ora actuala.in aceasta perioada am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Apr. 2020 1 raspuns
buna ziua,daca s a depasitani de cotizatie cu 5 anise scade din vechime ani ex. trebuiau cotizati 35 si s a cotizat 40[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Apr. 2020 1 raspuns