ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata salariului, adeverinta vechime


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

1. In cazul demisiei cu acordul partilor, drepturile salariale cum se platesc? Adica am depus demisia in luna octombrie, conform contractului salariul pe luna octombrie trebuie sa il ridic in luna noiembrie; Se respecta acesta regula sau odata cu lichidarea trebuie sa imi plateasca toate drepturile salariale?

2. Ce trebuie sa contina nota de lichidare? Ca am predat ce aveam de la firma si ei sa imi dea o hartie cum ca nu am datorii la firma?

3. Dupa cat timp (daca exista o perioada) pot cere o adeverinta de vechime care sa ateste ca am lucrat in acea firma?

Dar daca a trecut 1 an sau 2 si nu am luat o adeverinta de vechime pot cere firmei la care am lucrat adeverinta de vechime?

Dar in situatia in care firma a dat faliment de unde imi mai pot lua adeverita de vechime?

Adaugata in: Codul Muncii
Vasile Gheorghe
 User  Vasile Gheorghe
a intrebat la 28 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Daca firma a dat faliment puteti merge la ITM sa solicitati o dovada.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Nu exista demisie cu acordul partilor, este incetare pe baza unei astfel de cerere. Demisia presupune respectarea unei perioade de preaviz, cu posiblitatea de renuntare la preaviz de catre oricare dintre parti, in conditiile legii.

1. In cazul incetarii contractului drepturile salariale se pot plati fie la data lichidarii, fie cel tarziu la data negociata prin contract sau prevazuta in Regulamentul intern pentru plata salariului. Daca este depasita aceasta data, puteti actiona angajatorul in instanta pentru recuperarea drepturilor salariale si puteti solicta plata unor daune pentru prejudiciul creat. Dar numai daca va fi cazul.


2. Exact! Se trece in nota si motivul incetarii (cu specificarea articolului de lege in baza caruia are loc incetarea).

3. La incetarea contractului de munca angajatorul ar trebui sa va dea, pe langa nota de lichidare, si aceasta adeverinta de vechime. Daca nu o primiti atunci, faceti o cerere scrisa iar conform HG 500/2011 privind Revisal el ar trebui sa va elibereze adeverinta in 15 zile de la data cererii.

Art. 8 - HG 500/2011
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:

a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.


Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri