ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Post


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am fost angajata in februarie 2012 pe baza unui concurs pe un post contractual intr-o institutie publica (primarie), pe postul unui domn care se afla in concediu medical, ulterior domnul pensionandu-se pe caz de boala. Contractul meu de munca este incheiat pe perioada determinata pana la venirea (revenirea ) titularului (adica a acelui domn) pe post. Acum titularul postului a decedat. Ce se va intampla cu postul ? Va trebui sa dau alt concurs ? Multumesc.

Andreea Avasilichioaie
 User  Andreea Avasilichioaie
a intrebat la 09 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Nov. 2012

Art. 86 din codul muncii republicat
(1) Angajatorii sunt obligati sa informeze salariatii angajati cu contract individual de munca pe durata determinata despre locurile de munca vacante sau care vor deveni vacante, corespunzatoare pregatirii lor profesionale, si sa le asigure accesul la aceste locuri de munca in conditii egale cu cele ale salariatilor angajati cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(2) O copie a anuntului prevazut la alin. (1) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.
Incetati CIM incheiat pe perioada determinata si incheiati un alt CIM pe perioada nedeterminata cu persoana care a ocupat temporar postul.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri