ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Prelungire contract perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am un contract pe perioada determinata care expira la 30.11.2012. Angajatorul doreste sa prelungeasca contractul cu 6 luni. Care este data de transmitere pt. REVISAL?
Trebuie sa transmit in 30.11.2012 sau pot transmite mai devreme?
Multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Jeni Nitu
 User  Jeni Nitu
a intrebat la 22 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jeni Nitu
 User Jeni Nitu
a raspuns la intrebare la 22 Nov. 2012
Multumesc frumos.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Nov. 2012
Da, puteti transmite si mai devreme, nu impiedica nicio lege sa faceti acest lucru. Daca CIM expria la data de 30.11.2012 conform inscrisului din contract, atunci acesta ar fi ultima zi lucrata de salariat si in care puteti intocmi actul aditional de prelungire a CIM aflat in derulare acum. Dat fiind faptul ca data de 30.11 este zi libera legala si vineri, puteti incheia acest act mai devreme, ca sa fiti acoperita si sa nu expire CIM. Inregistrarea in Revisal se face in termenul mentionat de dna Ganea, este termenul limita. Asta nu inseamna ca nu poate fi operat si mai devrem.

Exista si situatia exceptionala in care prelungirea poate fi facuta dupa expirarea CIM, dar aici trebuie sa aveti grija sa nu cadeti in abuz.

Art. 82 - Codul muncii republicat
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Intr-o astfel de situatie se presupune insa ca stiti toate detaliile proiectului / lucrarii, cand anume urmeaza sa se termine acesta etc. , pentru a putea face o astfel de prelungiere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 22 Nov. 2012
Actul aditional il incheiati anterior datei de 30.11.2012, iar transmiterea modificarii la ITM o puteti face in 19 zile lucratoare de la data modificarii, ca orice alta modificare adusa CIM.
Puteti sa inregistrati in REVISAL si sa transmiteti la ITM modificarea si la data incheirii actului aditional, deci anterior datei de 30.11.2012

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri