Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

profesie libera


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un somer poate infiinta si desfasura activitate in una din formele de profesii libere (traducator, expert, etc)? Daca da, care este prevederea legala? Multumesc.

Cati Jijeu
 User  Cati Jijeu
a intrebat la 19 Aug. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului CATI JIJEU la 20 Aug. 2013
Multumesc si eu pentru apreciere. Mult succes!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cati Jijeu
 User Cati Jijeu
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Aug. 2013
Apreciez raspunsul profesionist.
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Aug. 2013
Da, se poate. Un somer indemnizat poate desfasura activitati autorizate conform legii (ca PFA / I.I. / I.F.) pe perioada acordarii acestui drept, cu conditia ca veniturile realizate sa nu depaseasca 500 lei / luna, valoarea indicatorului social de referinta. Cadrul legal il reprezinta legea somajului 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare (ultima modificare in 2013) impreuna cu HG 174/2002 privind normele de aplicare a legii 76/2002.

ART. 17 - Legea 76/2002
(1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
...........
f) au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;

ART. 15 - HG 174/2002
(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 din lege, care realizează venituri din activităţi autorizate potrivit legii, vor beneficia de indemnizaţie de şomaj ?n condiţiile art. 34 alin. (1), respectiv alin. (3) din lege, dacă dovedesc că acele venituri, determinate potrivit art. 6, nu depăşesc valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă ?n vigoare ?n luna pentru care se face dovada.
(2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se ?nţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, ?ntreprinderi individuale şi/sau ?ntreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Am depus dosarul de pensie pe 09.12.2019 la limita de varsta cu reducerea varstei standar. Decizia de pensie am primit-o...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2020 1 raspuns
1. data nasterii 07mai19622. vechime in munca=33ani si 7luni( fara perioada de somaj). Voi lucra panala data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua.As dori s? ??tiu dac? pot beneficia de al doilea concediu de cre??tere copil daca primul se termina pe data...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua. La angajare, pe l??ng? adeverin??a obi??nuit? de la medicul de familie, este obligatoriu si dosarul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Feb. 2020 1 raspuns