Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Programare concedii de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Programarea concediilor de odihna este obligatorie?
Cu ce data ar trebui facuta programarea pentru anul 2015?
Va trebui sa se respecte aceasta programare in anul 2015? Daca nu se va respecta ce este de facut?
Imi puteti da, va rog, un model de decizie de programare sau alte documente tipizate necesare pentru aceasta?

Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Patricia Negru
 User  Patricia Negru
a intrebat la 14 Ian. 2015
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului PATRICIA NEGRU la 22 Ian. 2015
Legal, programarea se face la finalul anului calendaristic pentru anul urmator. Dar in cazul in care nu ati parcurs aceasta etapa inainte de incheierea anului, incercati macar sa o faceti la inceputul anului.

Art. 148
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului PATRICIA NEGRU la 22 Ian. 2015
Nu se transmite prin Revisal aceasta programare, este o lista interna. Nici nu aveti in registru o astfel de rubrica, daca verificati veti vedea ca nu aveti unde sa operati asa ceva.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Patricia Negru
 User Patricia Negru
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Ian. 2015
Aceasta programare nu se transmite niciunde in REVISAL?

Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 18 Ian. 2015
Programarea concediilor pentru anul urmator se face de angajator de comun acord cu reprezentantii salariatilor, cu cel puĊ£in 2 saptamani inainte de sfarsitul fiecarui an calendaristic.
La programarea concediilor de odihna anuale se tine cont atat de dorinta salariatilor, cat si de necesitatea asigurarii bunei functionari a unitatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Patricia Negru
 User Patricia Negru
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Ian. 2015
Salariatul trebuie sa inainteze o cerere catre angajator pentru programarea concediului de odihna sau angajatorul trebuie sa faca o lista cu toti angajatii si perioadele in care vor fi in concediu de odihna, lista care va trebui semnata de angajati?
Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Ian. 2015
Da, este obligatorie conform legii. O puteti face si acum, insa de regula se face la finalul anului pentru anul urmator sau la inceputul anului pentru anul in curs. Se respecta programarea in mod normal. Iar daca nu, este suficient ca angajatul sa inainteze o cerere de concediu cu perioada dorita de CO iar cererea sa fie aprobata de catre angajator.
Programarea nu se face prin decizie, ci prin transmiterea in scris sau prin alte mijloace a preferintelor salariatului referitoare la datele in care ar dori sa intre in CO.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Marius Ion Gratiela Petrescu Radu Anton Viviana Serni alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua doamna Ganea, am citit o intrebare a unui domn referitor la legea 215/2019cea care a iscat multe discutii la...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Iul. 2020 8 raspunsuri
Ma numesc Marian Barbalan sint din Craiova,Am terminat facultatea la seral in 1987.In fiecare an in sesiunile de...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Iul. 2020 1 raspuns
Sunt posesorul a doua pensii,una de serviciu de la MAI(Legea 223/2015) si una din domeniul public(Legea 263/2010).As...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Iul. 2020 1 raspuns
Perioada lucrata:12 ani una luna si 22 zilePerioada asimilata:8 ani11 lunisi1 ziTotal21 ani0 lunisi 23 zileIntreb,daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Iul. 2020 1 raspuns
Sunt pensionar militar.Desfasor o activitatecu contract de munca de 8 ore pe zi ca instructor auto.Ce impozit, ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Iul. 2020 2 raspunsuri