ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Protectia salariatilor in caz de preluare a firmei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care firma x preia firma y:
a firma x are obligativitatea de a pastra toti angajatii firmei y timp de 1 an?;
b daca da, firma x trebuie sa incheie contracte noi de munca cu salariatii firmei y?;
c daca nu, ce drepturi au salariatii preluati?
Multumesc frumos!

Adaugata in: Codul Muncii
Angela Alecu
 User  Angela Alecu
a intrebat la 19 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Ian. 2012
Referitor la protectia salariatilor in situatia unui transfer al companiei catre un alt angajator, Codul Muncii prevede urmatoarele:

Art. 173
1 Salariatii beneficiaza de protectia drepturilor lor in cazul in care se produce un transfer al intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia catre un alt angajator, potrivit legii.
2 Drepturile si obligatiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de munca existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
3 Transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.

Astfel ca salariatii beneficiaza de respectarea drepturilor cuprinse in contractul aflat in derulare la momentul preluarii companiei. Legea nu prevede ca angajatorul intocmeste un nou contract de munca pentru salaritii din compania preluata - cesionata - de catre noul angajator. Contractele vor fi deci si ele transferate catre noul angajator, acesta din urma neputand concedia salariatii ca urmare a cesiunii.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021