ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reducere perioada preaviz in cazul demisiei cu art 81 (7)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.

Avem un coleg care initial a anuntat ca isi da demisia cu art 81 (7) cu reducere preaviz la o zi iar acum s-a razgandit si vrea cu preaviz de 10 zile lucratoare (ca sa mai ia o jumatat ede salariu). Problema este ca, clientul stiind de la el ca nu vrea preaviz ... la scos deja de pe proiect deci practic el nu mai are de lucru.

Noi ca angajator, avem voie sa-i dam ca rezolutie pe cererea lui de demisie cu art 81 (7)reducerea preavizului la o zi in loc de 10 zile cum a cerut el?
Multumesc mult!

Nana Oana
 User  Nana Oana
a intrebat la 13 Iun. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Nana Oana la 13 Iun. 2014
Puteti stabili data incetarii prin acordul partilor, in asa fel incat sa mai poata sta doua saptamani.

Legal el nu poate cere un preaviz mai mic sau demisiona fara preaviz decat in conditiile art. 81(8) din Codul muncii republicat. Cel care poate renutna la preaviz este angajatorul, in cazul in care nu se aplica alienatul precizat din lege. Daca el a cerut incetarea in 10 zile, acela este acordul partilor si nu demisie.

Art. 81
...............
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Da, puteti reduce preavizul demisiei, dupa cum am spus deja, si in baza art. redat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Nana Oana
 User Nana Oana
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Iun. 2014
in regula, inteleg.


nu poate fi vorba de acordul partilor caci el vrea sa mai stea 2 saptamani sa mai ia niste bani... caci inca nu si-a gasit de lucru....

Ramane intrebarea am voie sa-i pun rezolutia "cu preaviz o zi" in conditiile in care el face cererea cu preaviz 10 zile?
Am voie legal sa-i reduc previzul in cazul demisiei daca el NU doreste asta?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Iun. 2014
Un salarit nu poate demisiona cu art. 81(7), acest articol prevede posibilitatea renuntatii la preaviz de catre angajator si nu de catre angajat. In cazul demisiei preavizul este un beneficiu al angajatorului si nu al salariatului. Ca angajator puteti insa inceta cu acest temei, sau puteti merge pe varianta incetarii cu acordul partilor la o data agreata, caz in care nu se mai pune problema unui preaviz si contractul va inceta la data propusa in cerere si aceeptata sau aprobata de cealalata parte.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri