ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

remuneratia profesorilor in cadrul proiectelor UE


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cu scuze pt insistenta, revin cu multumiri dar si cu rugamintea sa ma ajutati sa inteleg pe deplin. Art 5 litera c are continutul;
" c) realizarea ierarhiei salariilor de baza, a soldelor functiilor de baza/salariilor functiilor de baza si a indemnizatiilor lunare de incadrare, atat intre domeniile de activitate, cat si in cadrul aceluiasi domeniu, are la baza evaluarea posturilor, diferentierea facandu-se in functie de urmatoarele criterii:
- cunostinte si experienta;
- complexitate, creativitate si diversitatea activitatilor;
- judecata si impactul deciziilor;
- influenta, coordonare si supervizare;
- contacte si comunicare;
- conditii de munca;
- incompatibilitati si regimuri speciale;"
In acest context un professor preuniversitar (gimnaziu, liceu) poate primi intr-un proiect POSDRU salariul permis de grila fondurilor UE pt experti cu studii superioare, adica semnificativ mai mare decat salariul de baza al profesorilor respectivi?
Cu stima, CC

Cristina Cristea
 User  Cristina Cristea
a intrebat la 23 Feb. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Cristea
 User Cristina Cristea
a raspuns userului adriana iancu la 24 Feb. 2015
Temeiul legal in baza caruia sunt remunerati profesorii cuprinde Legea 284 (care abroga Legea-cadru nr 330/2009 prin art. 39lit w) devenita 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice completata cu Ordinul Ministrului nr 77/2011 care se refera la Normele metodologice din 14 ianuarie 2011 pentru aplicarea prevederilor legii mentionate.

Capitolul 1. Reincadrarea personalului in anul 2011 din Normele metodologice ale OM 77/2011, paragraful 5, detaliaza salarizarea pentru activitati in cadrul unei echipe de proiect finantat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare. "Timpul efectiv alocat lunar este corespunzator unei norme intregi [...] sau poate corespundde unor fractiuni de norma, dupa cum urmeaza:

?pana la 8 ore se acorda o clasa de salarizare


?intre 9 si 35 ore se acorda 5 clase de salarizare


?intre 36 si 62 ore se acorda 9 clase de salarizare


?intre 63 si 89 ore se acorda 13 clase de salarizare


?intre 90 si 116 ore se acorda 17 clase de salarizare


?intre 117 si 143 ore se acorda 21 clase de salarizare


?peste 144 ore, dar fara a depasi durata maxima a timpului de lucru prevazuta de normele legale in vigoare, se acorda 25 clase de salarizare."


Exemplu de calcul al retributiei lunare al unui professor care are incadrarea de baza cu norma intreaga la o scoala si contract cumul functii pe proiect posdru cu 80 ore lunar, atingand limita legala. Salariul brut pentru norma didactica este 2263 lei, clasa de salarizare este 9.

Aplicam formula de calcul: Salar brut nou (dupa adaugare cumul) = Brut scoala *(1+cls salarizare*0,025) = 2263 * (1+9*0,025) = 2772 lei

deci noul salar brut a devenit 2772 lei, ceea ce inseamna ca valoarea datorata functiei pe proiect este de: 2772 - 2263 = 509 lei.

Asadar: profesorul cu norma intreaga si care indeplineste conditiile din studiul de caz va primi un salar net de aprox 390 lei pentru 1/2 norma posdru, de exemplu.

Sunt acceptati experti externi scolii angajati in proiectul angajat de scoala respective, cu justificarea adecvata, cu remuneratii premise de ghidul posdru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2015
Salarizarea in proiectele finantate din fonduri europene depinde de bugetul alocat si de costurile salariale prevazute in acel proiect. Este vorba de proiect platit din bani europeni si nu din bugetul public.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :