ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Revenire inainte de termen din concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua.situatia mea este in felul urmator:eu sunt in concediu de creste copil,am optat pentru doi ani.Ca si perioada,mai sunt 4 luni pana sa implineasca copilul 2 ani si sa ma intorc la servici,dar eu vreau sa ma intorc cu 2 luni inainte ca sa pot beneficia de stimulentul de insertie.Intrebarea mea este:angajatorul poate sa nu ma primeasca mai devreme la servici sau este obligat sa ma primeasca daca eu vreau sa ma intorc mai devreme?
P.S. As avea nevoie si de articolul de lege sa ii pot arata si angajatorului meu.

Violeta Dabija
 User  Violeta Dabija
a intrebat la 04 Nov. 2016
Nouati privind Regulamentul Intern.TOP 3 Modele de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Nouati privind Regulamentul Intern.TOP 3 Modele de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Monica Barbu
 User Monica Barbu
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2016
Buna ziua, parerea mea este ca puteti solicita printr-o cerere, angajatorului, incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii, deoarece acest tip de suspendare este din initiativa salariatului, in consecinta si incetarea suspendarii poate fi din initiativa salariatului, nu doar la termenul limita stabilit de OUG 111/2010, prin care angajatorul este obligat sa acorde acest concediu. In conformitate cu prevederile art. 51 (1) a) "CIM poate fi suspendat din initiativa salariatului in situatia concediului pentru cresterea copilului".
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2016
Puteti reveni la serviciu oricand in perioda CCC, termenul de 60 de zile, este minim.
Ca baza legala aveti art 7 din OUG 111/2010.
Art. 7 (1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului potrivit art.3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2)

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2023
Bun─? ziua,V─? mul??umesc pentru oportunitatea oferit─?!Am urm─?toarea situa??ie, sunt angajat─? cu CIM cu timp...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Sep. 2023 1 raspuns