ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salariu de proba si in functie de gradul de incasare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Suntem o societate de distributie a apei si din cauza unor probleme financiare, administratorul societatii doreste numirea unor persoane care vor merge la recuperari debite pe teren si acestora sa li se intocmeasca un act aditional in care li se va trece un salariu de proba si noile sarcini. Dupa o luna, daca nu se fac incasari, doreste ca salariul lunar sa fie in functie de gradul de incasare. Este posibil asa ceva? Din cate stiu, se poate face salarizarea prin cote procentuale din veniturile realizate. Dar cum se calculeaza?

Adaugata in: Codul Muncii
Mihaela Calin Grosea
 User  Mihaela Calin Grosea
a intrebat la 25 Feb. 2013
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Calin Grosea
 User Mihaela Calin Grosea
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Mai. 2013
Si cum se face acest acord? Se modifica contractul individual de munca? Puteti sa-mi trimiteti un model?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Feb. 2013
Numirea unei persoane nu este acelasi lucru cu incheierea actului aditional.

Apoi, nu ii puteti modifica salariatului elementele contractuale si nici atributiile fara acordul sau sau fara existenta unui act normativ. Nu este obligat sa semneze actul aditional, aveti in vedere si acest aspect.

Persoana respectiva, daca nu este specific postului sau acesta recuperare de debite, ar trebui sa aiba un al doilea contract pentru acest lucru, si daca este de acord.

II puteti plati prin acord, in functie de productie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Feb. 2013
Se poate negocia un salariu de baza garantat in plata pentru timpul pentru care se incheie contractul si la bonusuri se pot negocia cote procentuale din incasari.
Art. 164 din codul muncii republicat
(1) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator programului normal de munca, se stabileste prin hotarare a Guvernului, dupa consultarea sindicatelor si a patronatelor. In cazul in care programul normal de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza prin raportarea salariului de baza minim brut pe tara la numarul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(2) Angajatorul nu poate negocia si stabili salarii de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.
(3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara.
Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munca. Acum lucrez in invatamant.Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns
Am inplinit 60 de ani ??n luna martie.Amcontribu??ie de 30 de ani.Doresc pensionare anticipat─? cu toate penaliz─?rile...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns
In octombrie am implinit 60 ani si am o vechime de 35 ani si jumatate de munca. Locuiesc in Ploiesti (oras cuprins de...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns