ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salariul compensatoriu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am dreptul la un salariu compensator daca CIM este din 2009 (redactat in cf. cu legea nr.53/2003) si in data de 12.11.2012 intru in preaviz si ulterior in somaj cf. art 65? Mentionez ca nu stiu daca exista CCM la nivel de unitate si nu am acces nici la regulamentul intern. In perioada 2009 - prezent nu am semnat alte modificari ale CIM, doar acte aditionale de modificare salariu. Eu termin concediul de ingrijire copil in 11.11.2012 si voi intra in preaviz. Ce pot face ca sa obtin salariul compensatoriu?

Adaugata in: Codul Muncii
Mihai Ioana
 User  Mihai Ioana
a intrebat la 08 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2012
Doar daca in CCM aplicabil este prevazuta acordarea salariilor compensatorii in cazul concedierii pe motivul desfiintarii postului, atunci angajatorul va trebui sa respecte acea prevedere. In prezent, la nivel national, nu mai exista un document / act normativ care sa prevada acordarea acestor beneficii oricarui salariat din orice tip de sistem de salarizare (bugetar sau privat).

Art. 67 - Codul muncii republicat
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri