ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salarizare 2012


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O societate cu activitate comert este obligata prin lege sa respecte coeficientii de salarizare din CCM la nivel de ramura? De ex: daca un salariat care ocupa un post de asistent farmacist studii postliceale are un salariu de 805 lei, societatea poate primi amenda in cazul unui control de la ITM?

Adaugata in: Codul Muncii
Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu
a intrebat la 11 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului zambet larg la 18 Ian. 2012
Pe ramura de Comert, CCM este valabil pana in februarie 2012. Pentru ramura industiei alimentare exista un CCM inca in vigoare, conform celor prezente pe site-ul Ministerului Muncii.

http://www.mmuncii.ro/ro/domenii-dialog-social-ccm-ramura-715-view.html

Daca firma dvs activeaza in domeniul industriei alimentare, atunci in opinia mea ar trebui sa va ghidati dupa CCM din industria alimentara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Zambet Larg
 User Zambet Larg
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Ian. 2012
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema.
Pentru o societate cu activitate comert in ind alimentara, care este contractul de ramura pentru folosirea salariului corespunzator anului 2012?
Dar pentru un SRL productie si vanzare covrigi?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Ian. 2012
Revin cu o completare privind acest aspect, al exprirarii CCM Comert.

CCM Comert pe 2010 prevede ca:

Art.4 1 Prezentul contract se incheie pe o perioada de un an, cu posibilitatea revizuirii.
2 Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract.

Astfel ca as aprecia ca acest contract este in continuare aplicabil dat fiind faptul ca nu s-a prezentat o denuntare si inca nu a fost publicat un nou contract.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dalina Lobonea la 12 Ian. 2012
Asa cum este publicat si pe site-ul Ministerului, el este expirat si daca nu a fost inca prelungit atunci se ia in considerare salariul minim brut pe tara si se face incadrarea plecand de la acest salariu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului olga minodora la 12 Ian. 2012
Dar Contractul Colectiv de munca la nivelul Ramurii Comert pe anul 2010 nu este expirat? Pe site-ul Ministerului Muncii asa apare...

http://www.mmuncii.ro/ro/715-view.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Olga Minodora
 User Olga Minodora
a raspuns userului olga minodora la 12 Ian. 2012
deci in COMERT salariul minim este de 750 lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Olga Minodora
 User Olga Minodora
a raspuns la intrebare la 12 Ian. 2012
la RAMURA comert se adauga 50 lei .

Subiect: Contractul Colectiv de Munca la nivelul Ramurii Comert pe anul 2010 inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale sub nr. 42/01/11.02.2010
4 Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este cu 50 lei mai mare decat salariul minim brut negociat in contractul colectiv de munca unic la nivel national.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Ian. 2012
Daca exista regelementati acesti coeficienti in CCM aplicabil la nivel de ramura sau unitate, atunci se vor aplica in mod obligatoriu acest coeficienti. Nerespectarea prevederilor contractuale, fie ele chiar si din CCM, poate atrage dupa sine o sanctiune.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021