ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Sistemul de plata cu ora


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Eu sunt angajata cu contract permanent. In plus, functionez in sistemul de plata cu ora in invatamant. Intrebari:
1. Mi se retin toate cheltuielile la ambele contracte?
2. Impozitul este mai mare?
3. Nu am dreptul la concedii in cazul platii cu ora? Daca nu, de ce? Nu depun o munca (suplimentara) pentru care am dreptul la odihna (suplimentara) ?

Multumesc mult!

Adaugata in: Codul Muncii
Camelia Popa
 User  Camelia Popa
a intrebat la 12 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2012
Neputand figura drept functie de baza, pentru o astfel de pozitie nu se calculeaza nici deducerea personala si nu se acorda spor de vechime.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2012
Pentru ambele pozitii ocupate se retin contributiile aferente, dvs sunteti incadrata cu contracte individuale de munca. Impozitul este 16% pentru orice venit profesional realizat.

In cazul CIM incheiat pentru plata cu ora, aveti dreptul la concediul de odihna numai pentru contractul de munca incheiat pentru functia de baza. Asa prevede Ordinul nr. 5559/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihna al personalului didactic din invatamant.

Art. 5
Cadrele didactice in activitate care desfasoara si activitate in regim de plata cu ora au dreptul la concediul de odihna platit numai pentru functia de baza, pentru care s-a incheiat contractul de munca.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri