Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Stimulent


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
As dori sa stiu daca sunt anagajata cu perioada determinata pot beneficia de stimulent de insertie?
Multumesc!

Adaugata in: Codul Muncii
Cristina Dascalu
 User  Cristina Dascalu
a intrebat la 04 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Iul. 2013
Puteti primi stimulent de insertie dar numai in conditiile in care faceti dovada realizarii veniturilor impozabile pe toata durata acordarii lui si reveniti la lucru inainte sau dupa implinirea varstei de un an de catre copil, in functie de optiunea exprimata prin cerere.

Art. 7 - OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, actualizata

(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

In cazul in care contractul de munca inceteaza de drept pe parcursul acordarii stimulentului iar dvs nu mai realizati venituri profesionale, aceeasi ordonanta prevede ca in termen de 15 zile de la data la care nu mai indepliniti conditiile de acordare trebuie sa anuntati Primaria sau institutia platitoare. Altfel veti fi pusa in situatia de a returna sume incasate necuvenit, ca urmare a neindeplinirii conditiilor de acordare.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu Gratiela Petrescu Viviana Serni G Stancu Radu Anton alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns