ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere la sfarsitul concediului de crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am si eu o mare nelamurire:

La data de 01.12.2010 am intrat in concediu de crestere copil pana la 2 ani. Copilul implineste 2 ani pe data de 06.10.1012. Din ianuarie 2011 societatea a intrat in insolventa si am primit decizie de incetare a contractului de munca incepand cu data de 06.10.2012, adica in data cand inceteaza suspendarea contractului. Incetarea contactului se face cu art. 65 alin 1, ceea ce inseamna concediere.
Intrebarea este daca am dreptul la preaviz si cum trebuie procedat?


Adaugata in: Concediere
Gabriela Dragoe
 User  Gabriela Dragoe
a intrebat la 05 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Oct. 2012
ART. 11 - OUG 148/2005
Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta înceteaza cu ziua
urmatoare celei în care:
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului;
c) beneficiarul se afla in situatia prevazuta la art. 7^1 alin. (7).

In OUG 148/2005 nu exista optiunea pentru concediul de pana la 1 an.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Oct. 2012
Dna. Ganea, mare atentie! Nu se aplica OUG 111/2010 in cazul de fata, copilul fiind nascut in anul 2010. Este valabila prevederea si in cazul de fata, insa cadrul legal indicat nu este cel corect.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Oct. 2012
In data de 06.10.2012,data in care copilul implineste varsta de doi ani sunteti platita cu indemnizatie pentru crestere copil.
OUG 111 DIN 2010 ACTUALIZATA
art 16 1)Plata indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) ?ncetează cu ziua următoare celei ?n care:
a)copilul a ?mplinit v?rsta de un an sau, după caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, ?n cazul copilului cu handicap;

Cererea de reluare a activitatii o faceti cu data de 07.10.2012, chiar daca este duminica.Decizia nu precede preavizul, este o eroare din partea celor care gestioneaza aceasta problema
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Oct. 2012
Da, aveti dreptul la un preaviz de minim 20 de zile lucratoare, pe care vi-l comunica angajatorul in notificare. Preavizul incepe sa curga dupa ce terminati concediu crestere copil. Faceti cerere de reluare a activitatii, dupa care veti intra in preaviz, mergand la lucru si fiind platita pe parcursul lui, ca orice alt salariat. Contractul va inceta dupa parcurgerea perioadei de preaviz.


Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri