ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

desfiintare post


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua !
Se poate desfiinta postul pe acare activez, in perioada in care sunt in concediu medical?
Angajatorul doreste sa semnez o notificare de preaviz in care este mentionata desfiintarea postului si incetarea contractului de munca in termen de 20 de zile lucratoare de la comunicarea notificarii. In aceeasi notificare mai sunt doua paragrafe care mentioneaza ca nu mai sunt locuri disponibile in cadrul societatii si ca notificarea nu reprezinta decizie de concediere decat infomare.
Mentionez ca ma aflu in concediu medical in intervalul 20.06-21.07, iar desfiintarea postului incepe din data de 01.07 (firma are cca de 50 angajati, iar in situatia aceasta suntem 5 colegi in aceasi situatie cu acelasi motiv de concediere).

Adaugata in: Concediere
Mircea M3
 User  Mircea M3
a intrebat la 23 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea M3
 User Mircea M3
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Sep. 2013
Buna ziua.

-Data desfiintarii postului poate surveni in perioada in care angajatul este in concediu medical?
-Notificarea de preaviz poate fi trimisa prin posta sau curier in perioada in care angajatul efectueaza concediul medical?
-Se poate desfiinta un post,in cazul in care in cadrul departamentului exista mai multe posturi similare,fara o evaluare in prealabil?

Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Iul. 2013
Depinde de situatia aflata la baza concedierii. Poate dispune acesta concediere pe durata concediului medical numai daca se afla in procedura de faliment, in reorganizare judiciara sau daca angajatorul se dizolva. Altfel nu este legala concedierea.

Art. 60 - Codul muncii republicat.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 7 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns