ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Fara preaviz si motiv de concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Sotul meu lucreaza la o companie din 7.01.2014 cu contract de munca pe perioada nedeterminata. In data de 1 .04.2014 a fost anuntat telefonic ca pe data de 4.04.2014 trebuie sa se prezinte la sediul companiei pentru a preda bunurile acesteia si a i se incheia contractul de munca.
Nu s-a evocat niciun motiv profesional.
In contractul de munca este specificat la punctul Alte clauze faptul ca perioada de proba este de 90 de zile calendaristice iar cea de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
Este legal cum procedeaza compania?
Ce ar trebui sa faca pentru a beneficia de toate drepturile lui in acest caz?

Multumesc,

Laura Virgil

Adaugata in: Concediere
Laurentia Virgil
 User  Laurentia Virgil
a intrebat la 02 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Virgil
 User Laura Virgil
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Apr. 2014
Multumesc frumos.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
Sotul dvs inteleg ca ar fi la finalul perioadei de proba, iar conform Codului muncii republicat contractul de munca poate inceta, pe parcursul sau la finalul probei, exclusiv prin notificare scrisa, la intiativa oricareia dintre parti. Notificarea nu se motiveaza si nu implica preaviz, nu este acelasi lucru cu concedierea. (art. 31 (3) din Cod). Insa ar trebui ca sotul dvs sa primeasca acest document scris si sa semneze pentru el.

Concedierea se face tot prin notificare scrisa, dar care nu are valoarea unui document de incetare. Prin ea se acorda preavizul asa cum apare in contract si in lege, se specifica temeiul incetarii si motiviele care stau la baza ei, iar incetarea are loc dupa finalizarea preavizului. In acest caz se incheie o decizie de incetare prin care se constata finalziarea raportului de munca si temeiul legal in baza caruia s-a produs.

Daca nu a primit niciun document scris sau daca nu il va primi atunci nu se poate pune problema unei concedieri. Consecinta juridica a faptului ca un contract de munca se incheie in forma scrisa este aceea ca si incetarea lui trebuie sa aiba loc tot in scris.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns