ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Avem o salariata care este insarcinata in 2 luni. Punctul de lucru la care lucreaza se va desfiinta. Avand in vedere ca este insarcinata, angajatorul o poate concedia daca punctul de lucru se desfiinteaza? Iar in cazul in care va lua somaj, in urma concedierii, atunci cand ca naste va putea beneficia de incemnizatie crestere copil? Ma intereseaza sa stiu daca perioada de somaj se va lua in calcul pentru a primi indemnizatia crestere copil?

Adaugata in: Concediere
Pah Crrn
 User  Pah Crrn
a intrebat la 19 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2012
Salariata insarcinata poate fi concediata numai in cazul reorganizarii judiciare, a dizolvarii sau a falimentului, in conditiile legii, odata ce a anuntat in scris angajatorul.

Art. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
[...] c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; [...]
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

In cazul dvs inteleg ca nu este vorba de niciuna din aceste situatii, ceea ce inseamna ca nu aveti cum sa o concediati.

Cu titlu informativ, in cazul concedierii pe motive neimputabile, daca exista stagiul minim de cotizare de 12 luni in utlimeloe anterioare solicitarii dreptului, persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj, iar aceasta se ia in considerare la stabilira celor 12 luni anterioare nasterii (cf. OUG 111/2010) pentru acordarea indemnizatiei crestere copil.



Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns