ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

intreruperea perioadei de preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Perioada de preaviz mi s-ar fi terminat la 31.03.2014. Gasindu-mi alt loc de munca, am facut cerere de incetare a perioadei de preaviz conf. deciziei sociatatii si intreruperii raporturilor de munca in 24.03.2014.
Conf. contractului de munca ar fi trebuit sa primesc un salariu compensatoriu dupa terminarea perioadei de preaviz.
Intrebare: in cazul intreruperii perioadei de preaviz mai pot primi salariu compensatoriu?
Multumesc.

Adaugata in: Concediere
Gabriela Lefter
 User  Gabriela Lefter
a intrebat la 25 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2014
Preavizul se acorda salariatilor carora urmeaza sa le inceteze contractul de munca pentru a -si cauta alt loc de munca sau ca se vor putea incrie la somaj daca stagiul de cotizare le permite si daca doresc sa depuna dosarul.Oricand pe perioada notificarii, preavizului salariatii daca isi gasesc loc de munca pot solicita incetarea CIM cu acordul partilor .Problema in cazul dvs. este alta ca incetarea CIM se va face in baza art 55 liktera b si nu 65 al.1 pentru care angajatorul poate acorda acel salariu compensatoriu.Cu alta ocazie v-am spus ca puteti sa va angajati in alta parte si sa lasdati sa curga preavizul pana la final, sa va inceteze CIM cu art 65 al.1 si sa beneficiati de acel salariu compensatorriu.Codul muncii, potrivit art 35 permite cumulul.
In cazul dvs. este la latitudinea angajatorului daca va mai acorda sau nu acel salariu compensatoriu dat fiind faptul ca ati solicitat incetarea CIM cu acordul partilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2014
Perioada de preaviz nu poate fi scurtata la cererea salariatului, in cazul unei concedieri, petnru ca nu este legal acest lucru. Este lovita de nulitate o astfel de initiativa. In cazul concedierii preavizul se acorda obligatoriu pentru minim 20 de zile lucratoare. Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege.

Daca vorbim de o demisie, singura situatie in care angajatul poate renunta la preaviz este generata de incalcarea obligatiilor contractuale de catre angajator, cf. art. 81 (8) din Codul muncii republicat. Angajatorul poate renunta total sau partial la preaviz din initiativa lui in temeiul at. 81 (7), in cazul demisiei.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua!Am urmatoarea situatie: In martie2012 am fost concediata din motive neimputabile mie (reducere posturi) si am...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns