ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

La intoarcerea din concediu de crestere copil in varsta de 2 ani, firma imi comunica ca postul va fi restructurat. Ce e de facut?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

am un caz concret:
- pe data de 08.06.2011 s-a nascut copilul meu
- pe data de 08.06.2013 se implinesc doi ani in acre am stat in concediu de crestere copil. Pe data de 27.05.2013 am facut cerere de incetare concediu de crestre si reincepere activitate incepand cu data de 10.06.2013 (08.06 pica sambata)
- postul pe care lucram era Responsabil financiar - administrativ, post singular.
- m-au informat ca nu mai au ce sa imi ofere de munca si ca vor desfiinta postul pe care sunt incadrada.
Mentionez ca firma nu e in faliment si nici in reorganizare judiciare.
Firma e obligata sa ma primeasca ca si salariat, sa imi ofere un alt post similar, sa imi pastreze salariul, pentru cat timp? Vor sa imi de-a preaviz 20 de zile si sa ma concedieze cu art. 65. Pot impiedica asta?


Adaugata in: Concediere
Raluca Carjaliu
 User  Raluca Carjaliu
a intrebat la 29 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Raluca Carjaliu
 User Raluca Carjaliu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Iun. 2013
Multumesc frumos pentru raspuns.

De atunci imi tot propun variante .Ultima versiune este acceptarea mea voita a uneia din urmatoarele variante:

1.art 55 lit b, cu plata unor salarii compensatorii
2.somaj tehnic, timp de 6 luni cu plata de 75 % ( aici intervine nelamurirea mea: din salariul meu sau din valoarea indemnizatiei primita pana in prezent)

Nici una din variantele lor nu mi se par corecte.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2013
In primul rand, cateva mentiuni. Concediul dvs inceteaza de drept in data de 9.06.2013, ziua imediat urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani. In data de 08.06 aveti inca dreptul la indemnizatie si sunteti in concediu.

Apoi, daca firma nu este nici in faliment si nici in reorganizare judiciara nu procedeaza corect daca nu ati beneficiat deja de protectia de 6 luni prevazuta de lege. Ar trebui sa va mentiona pe post minim 6 luni si abia dupa scurgerea acestei perioade sa va concedieze pentru unul din motivele legale. Nu e ok, sesizati ITM si daca primiti decizie de concediere mergeti cu ea in instanta in termenul mentionat in cuprinsul ei.

Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu Marius Ion adriana iancu Viviana Serni G Stancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns