ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se poate reveni la demisie dupa 10 zile ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua
asa cum spuneam si in titlu , am un salariat care pe data de 02.06.2014 inainteaza cererea de demisie
Decizia suna asa :
Unitatea????. , reprezentat prin ??????. ;
Avānd īn vedere cererea de demisie nr. .................. din 02.06.2014 a salariatului ??????.. , angajat īn funcţia de ????? ;
Avand in vedere acordul angajatorului privind renuntarea la termenul de preaviz
Vizānd şi dispoziţiile art. 81 alin.7 din Codul Muncii - LEGEA 53/2003 - Republicata ;

DECIDE :

Art. 1. Īncepānd cu data de 02.06.2014 īncetează raporturile de muncă a unitatii cu angajatul ?????. cu funcţia de ????.. la unitatea?????. prin demisie īn conformitate cu art. 81 alin.7 din Codul Muncii - LEGEA 53/2003- Republicata , data la care angajatorul a renuntat total la termenul de preaviz.
Art. 2. Compartimentul , personal şi financiar contabil vor duce la īndeplinire prezentei .
Art.3. Prezenta decizie s-a intocmit in doua exemplare, unul pentru angajator si unul pentru salariat. Deciza se va comunica salariatului in termen de ? zile de la emitere.
Art. 4. Īmpotriva prezentei decizii de īncetare a contractului de muncă, salariatul se poate adresa cu contestaţie la Tribunalul ???? īn termen de 45 de zile de la comunicare.

- iar in data de 12.06.2014 vine cu adresa catre unitate care suna asa :
Catre ......................................................
Subsemnatul ................................... , demisionar din functia de .................... la sectia .................... a ................ , prin prezenta va aduc la cunostinta faptul ca renunt la cererea de demisie , inregistrata la ................... sub nr........ din 02.06.2014 .
Ce trebuie facut in acest caz ?

Adaugata in: Concediere
Paulina Carp
 User  Paulina Carp
a intrebat la 30 Iun. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului paulina carp la 02 Iul. 2014
Angajatorul poate renunta la preaviz in cazul demisiei, din acest punct de vedere este in perfecta legalitate. S-ar putea ca problema cabinetului de avocatura sa fie legata de data incetarii CIM, data ce coincide cu cea la care salariatul v-a inmanat demisia. Incetarea ar fi trebuit sa aiba loc in ziua imediat urmatoare, in data de 03.06.2014. Aceasta ar fi o greseala. Alta nu as spune ca exista in decizie. Daca puteti lua legatura cu acel cabinet de avocatura sa va justifice de ce este nelegala si netemeinica acea decizie, nu ar fi rau.

Dar repet, daca salariatul revine asupra unei cereri de demisie deja inregistrate si solicita anularea ei, angajatorul nu este obligat sa accepte acest lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Paulina Carp
 User Paulina Carp
a raspuns userului Ioana Popa la 01 Iul. 2014
"Reactivarea unui CIM incetat se poate face numai prin hotarare a instantei de judecata, alt temei legal nu aveti pentru acest lucru." in cazul de fata instanta mai poate lua o hotarire ?
Intreb acest lucru deoarece , chiar daca salariatul si-a dat demisia zilele trecute am primit la unitate adresa de la un cabinet de avocatura prin care ne dispune sa revenim la decizia de incetare a raporturilor de munca deoarece este netemeinica si nelegala .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Iun. 2014
Cat timp contractul de munca a incetat deja pe baza cererii de demisie si prin renutare la preaviz de catre angajator, nu il puteti reactiva. Daca doriti sa reluati colaborarea cu acest salariat va trebui sa semnati cu el un nou contract de munca. Reactivarea unui CIM incetat se poate face numai prin hotarare a instantei de judecata, alt temei legal nu aveti pentru acest lucru.

Daca nu doriti sa reluati colaborarea cu el, la fel de bine puteti da un raspuns negativ acelei cereri.

Alte intrebari despre Concediere

Eroare conectare :