ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

2 contracte, acelasi angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca o persoana are 2 contracte la acelasi angajator, zilele de concediu se cumuleaza? De exemplu, pe o perioada de un an pentru ambele contracte, ar avea 42 de zile sau doar 21?


Adaugata in: Concedii
Alina Dan
 User  Alina Dan
a intrebat la 28 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Alina Dan la 28 Sep. 2012
Indemnizatia o retineti la sfarsitul anului numai daca va fi cazul. Daca la finele anului se ajunge la perioada lucrata corespunzatoare concediului acordat in avans, atunci nu aveti de ce sa ii retineti contravaloarea zilelor de concediu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Alina Dan la 28 Sep. 2012
Va trebui sa retineti ca drept necuvenit indemnizatia de concediu de odihna pentru zile de concediu care nu i se cuveneau salariatului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Dan
 User Alina Dan
a raspuns userului Alina Dan la 28 Sep. 2012
Dar in conditiile in care un angajat si-a luat mai multe zile de concediu decat cele cuvenite ce se intampla?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Dan
 User Alina Dan
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Sep. 2012
Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Sep. 2012
Nu se cumuleaza. In acelasi timp va fi in concediu de odihna pentru cele doua contracte dar va primi indemnizatie de concediu de odihna pentru fiecare contract incheiat. Daca ar solicita concediu de odihna pe un contact ar insemna sa lucreze in contul celuilat contract si nu ar putea sa efectueze in natura concediul de odihna

.Art. 149 din codul muncii republicat
Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Ioana Popa Gratiela Petrescu alexei delimart adriana iancu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns