ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Acordare zile de concediu odihna personal didactic auxiliar si nedidactic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Multumesc mult pentru raspunsul deosebit de competent si la obiect la intrebarea de mai jos pe care am postat-o acum cateva zile.Am facut la intrebare si completarea pe care mi-ati cerut-o si va rog respectuos sa-mi raspundeti si la ultima parte a intrebarii in legatura cu Hot 250/1992.

(V-as ruga sa-mi raspundeti daca Contractul colectiv la nivel de ramura invatamant superior si cercetare nr 59495/19.12.2012 se aplica obligatoriu la toate unitatile de invatamant superior si daca art.27 alin1, prin care se stabilesc zilele de concediu de odihna functie de vechime la aceasta categorie de salariati este valabil obligatoriu si legal si daca aplicarea art 27 alin 5 in care zilele de concediu trebuie suplimentate cu 5 pana la 10 zile este deasemeni obligatorie.
Mentionez ca angajatorul(Universitate) considera ca aceste articole contravin legii si refuza sa le aplice.)

Serviciul Resurse umane din institutie invoca prevederile HOTĂRĀRII nr.250 din 8 mai 1992 privind concediul de odihna şi alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unitatile bugetare . Considerati ca se aplica cu prioritate in cazul nostru netinandu-se cont de legile speciale invocate mai sus?
Multumesc inca odata!!!

TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Ian. 2014
In Hotararea mentinata aparsi urmatoarea pervedere:

Art. 17. - Modul de efectuare a concediului de odihna cuvenit personalului didactic se va
stabili de Ministerul Invatamantului, iar pentru personalul trimis in misiune permanenta in strainatate, de catre Ministerul Afacerilor Externe.

Personal consider ca nu li se aplica lor prevederile referitoare la acele zile de concediu de odihna. Exista intr-adevar mici diferente, dar ele respecta Codul muncii republicat in esenta si legea invatamantului plus Ordinul 5559 referitor la concediul cadrelor didactice si non-didactice.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Ian. 2014
Cu multa placere, ma bucur ca va este de folos.

Unitatea scolara nu intra in categoria unitatilor din administratia publica. Acelea sunt primarii si consilii locale, intra in alta categorie. Nu se aplica in cazul lor, este putin fortata utilizarea ei pentru o universitate. Nu este nici regie autonoma, este unitate de invatamant care are la baza alte legi.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :