ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Acordarea concediului de odihna pt.o persoana aflata in concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
In anul 2013,unei persoane aflate in concediu pt.sarcina si lehuzie,i se acorda drepturile pt.concediul de odihna ramas neefectuat in ultima luna in care mai beneficiaza de CM,dupa care i se suspenda contractul de munca si intra in concediu pt.incgrijire copil.
In 2014,primeste acasa adresa pt.restituirea sumei aferente concediului de odihna,deoarece nu trebuia sa beneficieze de acest drept.
Este legal?
Multumesc.

Adaugata in: Concedii
Jeni Nitu
 User  Jeni Nitu
a intrebat la 29 Nov. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 01 Dec. 2014
Compensarea in bani aconcediului de odihna neefectuat este posibila numai la incetarea CIM. Cu exceptia acestei situatii, concediul de odihna nu poate fi compensat in bani. Pentru zilele de concediu neefectuat pentru anul in care salariata a intrat in concediu de crestere copil se efectueaza la intoarcere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Nov. 2014
Concediul medical in mod normal nu afecteaza durata concediului de odihna cuvenit intr-un calendaristic, asa cum apre in Directiva 2003/88 CE, art. 7, explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitie. Totodata Constitutia Romaniei prevede ca odata cu aderarea la spatiul comunitar legile comunitare vor avea prioritate in fata celor nationale mai ales atunci cand acestea sunt in beneficiul persoanei. Ca atare, acea nota nu este chiar legala, si poate fi contestata in instanta de judecata.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :