ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

am nascut intr-o tara din uniunea europeana


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca sotia va naste in Italia (mentionez ca eu, sotul, voi depune actele pentu CIC, pentru ca sotia nu a contribuit in ultimele 12 luni), eu, sotul mai pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Mai pot depune actele pentru a beneficia de cei 1, 2 sau 3 ani pentru cresterea copilului?
Va multumesc!


Adaugata in: Concedii Cic
Valentin Mitrache
 User  Valentin Mitrache
a intrebat la 14 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentin Mitrache
 User Valentin Mitrache
a raspuns userului Valentin Mitrache la 17 Feb. 2014
Imi puteti spune, daca a nascut in italia si a copilasul nascut dobadit cetatenia italiana, sotul mai poate beneficia de indemnizatie crestere copil aici in romania?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentin Mitrache
 User Valentin Mitrache
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Daca indepliniti conditiile prevazute de OUG 111/2010 atunci da, puteti beneficia de CIC si indemnizatie. Insa daca domiciliul dvs este in Italia in prezent si nu in Romania acest drept vi se va refuza, chiar daca indepliniti conditiile de acordare, respectiv realizarea veniturilor profesionale (inclusiv in spatiul UE) in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.

Art. 12
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă ?n situaţia ?n care solicitantul ?ndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean rom?n, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul Rom?niei;
c) locuieşte ?n Rom?nia ?mpreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi ?ngrijirea acestuia/acestora.

Daca cel putin una dintre aceste conditii nu este indeplinita, nu aveti dreptul nici la CIC si nici la indemnziatie acordate de statul roman. In art. 2 al OUG - pe care il puteti regasi si aici spre consultare http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html - apar conditiile de acordare a CIC si durata pentru care puteti opta. 3 ani sunt acordati pentru copiii incadrati cu grad de handicap.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
Bun? ziua. Cumnata mea este n?scut? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafez? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns