ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Are dreptul un salariat aflat in procedura de concediere la concediul de odihna?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In data de 22.04.2015 salariatul a intrat in C.M. anuntand seful direct .
Incepand cu data de 24.04.2015 primeste preaviz si in aceeasi decizie i se aduce la cunostinta ca incepand cu data de 23.05.2015 i se inceteaza C.I.M. cf. art. 65 si 68 din L. 53/2003.
In continuare salariatul se afla in C.M.
Intrebarea este : Are dreptul salariatul sa isi efectueze zilele de CO aferente perioadei lucrate, avand in vedere ca acum se considera perioada lucrata inclusiv zilele de C.M.?


Adaugata in: Concedii
Sorin Adrian Viasu
 User  Sorin Adrian Viasu
a intrebat la 20 Iun. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Adrian Viasu
 User Sorin Adrian Viasu
a raspuns userului adriana iancu la 24 Iun. 2015
1.Cerere se face numai in situatia cand CO nu se efectueaza in perioada programata, deci numai pt reprogramare, pt ca de asta se face progrmare, se introduc datele de plecare si sosire in CO si se transmite lunar celor care efectueaza pontajul .
Cam asa am functionat de 10 ani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Sorin Adrian Viasu la 24 Iun. 2015
Cererea de concediu de odihna este documentul prin care angajatul solicita zilele de C.O. la care are dreptul, in urma programarii care s-a facut la inceputul anului.
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Adrian Viasu
 User Sorin Adrian Viasu
a raspuns userului adriana iancu la 23 Iun. 2015
Exista o programare, semnata, aprobata.Ce fel de cerere sa faca daca exista programare?
1.Cum ramane cu prevederile art.38 din CM?
2.Cum ramane cu prevederile art.144 al.2 din CM?
Legiuitorul a incercat sa instituie o masura de protectie a salariatiilor prin prevederile art.38 din CM - ori nu ?
Deci , cum ramane cu drepturile salariatului?Mai exista sau nu ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Sorin Adrian Viasu la 23 Iun. 2015
Dupa cum v-am spus in prima mea interventie, nu este obligat.Zilele de concediu de odihna neefectuat se compenseaza in bani la incetarea contractului individual de munca.
Le puteti efectua daca cererea prin care solicitati acest lucru este aprobata de angajator.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Adrian Viasu
 User Sorin Adrian Viasu
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Iun. 2015
Concedierea este dispusa in temeiul art.65 si 68 din CM- nu are treaba cu falimentul sau reorganizarea judiciara.
Mai exact , in situatia aratata de mine - Angajatorul este obligat sa acorde din punct de vedere fizic zilele de concediu de odihna sau nu este obligat.Repet , pt situatia prezentata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorin Adrian Viasu la 23 Iun. 2015
Trebuie verificat si contextul in care se dispune concedierea colectiva. Daca este vorba de faliment sau reorganizare judiciara exprimate in instanta atunci concedierea poate fi dispunsa si in timpul suspendatii, inclusiva pentru medical.

Durata concediului medical, conform noilor modificari aduse codului muncii, nu influenteaza CO cuvenit anual. La stabilirea CO cuvenit perioada de medical se considera perioada de activitate prestata.

Art. 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Sorin Adrian Viasu la 21 Iun. 2015
codul muncii
Art. 144. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art 146
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Adrian Viasu
 User Sorin Adrian Viasu
a raspuns userului adriana iancu la 21 Iun. 2015
Salariatul a fost programat in C.O in luna dec. 2014 pt anul 2015 incepand cu data de 13.07.2015.
Intrebarea este:
Are dreptul legal salariatul la C.O. aferent perioadei lucrate cf programarii , pt ca salariatul ar intra in C.O. automat cf programarii.Zilele de C.O. pot face obiectul unei tranzactii ori renuntari /limitari?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 21 Iun. 2015
Termenul de preaviz va curge dupa incetarea cauzei de suspendare a contractului individual de munca revenirea salariatului din concediului pentru incapacitate temporara de munca.
In conformitate cu prevederile art. 60 alin. 1 din Codul Muncii, concedierea nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical. Prin urmare, in acest caz, contractul individual de munca este suspendat de drept (art. 50 lit. b din Codul Muncii) si, termenul de preaviz va fi suspendat si el (art. 75 alin. 3 din Codul Muncii).
Pentru perioada concediului de incapacitate temporara de munca salariatul are dreptul la zile de concediu de odihna. Acesta le poate efectua daca angajatorul aproba cererea prin care angajatul solicita acest lucru, sau
a fost programat in aceasta perioada.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :