ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Bani opriti


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am lucrat intr-un magazin naturist, acum sunt in concediu prenatal, a doua luna. Sefii mei vor sa-mi opreasca o suma de bani din medical pentru ca au gasit niste produse expirate in urma plecarii mele. Este normal ca ei sa-mi opreasca acesti bani avand in vedere ca eu nici macar statele de plata nu le-am vazut si nici nu semnat, desi ele sunt semnate de alti angajati ai firmei?

Adaugata in: Concedii
Florentina Cojocaru
 User  Florentina Cojocaru
a intrebat la 24 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Adi Matei la 24 Oct. 2012
Indemnizatia medicala nu poate fi supusa niciunei popriri, daca nu este vorba de pensie alimentara, sau daune cauzare de moarte sau vatamare corporala.

Art. 409 Codul civil
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor în caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de întretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adi Matei
 User Adi Matei
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Daca ati provocat o paguba din vina dvs angajatorul poate solicita salariatului recuperarea contravalorii acesteia, numai prin acordul partilor, intr-un termen ce nu poate fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Nu prea este. Si mai ales din concediul medical. Indemnizatia pentru concediu medical nu poate fi supusa unei popriri, ceva nu este in regula acolo. Faceti o sesizare catre ITM si eventual catre Casa de sananatate.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022