Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Baza de calcul concediu medical dupa concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
o persoana a fost in crestere copil pana la 1 an. Dupa 2 zile s-a imbolnavit copilul si iarasi este in concediu medical.
Care este baza de calcul avand in vedere ca ea in ultimele 6 luni a fost in concediu de crestere copil?Ce iau in calcul si care este baza legala?
Va multumesc!

Liliana Cornea
 User  Liliana Cornea
a intrebat la 24 Mai. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Mai. 2013
La calculul indemnizatiei de concediu medical se iau veniturile primite ca indemnizatie crestere copil conform extraselor de mai jos.

OUG 158 DIN 2010

Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:

a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
Perioada in care a fost in CIC este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru concedii medicale
Art. 21 DIN OUG 111 DIN 2010
;;;;
(3) Perioada ?n care o persoană beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1),
respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) sau se află ?n concediul fără plată prevăzut la art. 6 constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare ?n vederea stabilirii indemnizaţiilor deasigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.
158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şicompletările ulterioare.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns