ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Bilet de voie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care acumulez 8 ore din invoiri mi se ia o zi din concediu de odihna sau concediu fara plata, este legal acest lucru?

Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Daniela Alina
 User  Daniela Alina
a intrebat la 03 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Daniela Alina la 03 Oct. 2012
Cu placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Alina
 User Daniela Alina
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2012
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Daniela Alina la 03 Oct. 2012
Nu exista o asemenea prevedere intr-un act normativ, insa daca angajatorul opereaza in pontaj asemenea ilegalitati fara acoperire prin documente (cerere in cazul dvs.) il puteti reclama la ITM si risca amenda.

Eventual art. 119 din Codul muncii:

Art. 119. - Angajatorul are obligatia de a tine evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat si de a supune controlului inspectiei muncii aceasta evidenta ori de cate ori este solicitat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2012
Invoirea nu are acoperire legala, este un acord de vointa intre parti. Cu alte cuvinte nu exista baza legala pentru o astfel de plecare. Cu atat mai mult ea nu poate afecta concediul de odihna. Concediul fara plata nu este nici el afectat de invoire, el se acorda intr-o anumita limita in functie de prevederile din Contractul colectiv de munca / Regulamentul intern sau din legi speciale, acolo unde este cazul. Pentru zilele in care salariatul este invoit in pontaj figureaza ca fiind la lucru si primind salariul aferent, ceea ce nu se intampla in cazul concediului fara plata de exemplu.

Numarul orelor de invoiori oricum este foarte mic pentru ca ele sa poata afecta concediul pana la pirderea unei zile intregi. Nu este in regula acest lucru. Faceti o sesizare catre ITM cel mai bine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Alina
 User Daniela Alina
a raspuns userului Dragos O. la 03 Oct. 2012
Ma puteti ajuta cu un act normativ in care se specifica acest lucru?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2012
Nu vi se pot "lua" zile din concediul de odihna sau "da" concediu fara plata fara cerere din partea dvs.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri