ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

bonificatie pentru bona


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, din 12 decembrie 2012 sunt in concediu pentru crestere copil pana la varsta de 2ani. cand am depus dosarul pentru primirea indemnizatiei de crestere copil, am optat ca voi sta in concediu un an, in ideea de a primi bonificatia de 500 lei (sau cat o fi) in cel de-al doilea an. copilul meu s-a nascut in data de 15 octombrie 2012. cand trebuie sa revin la lucru astfel in cat, in al doilea an, cand voi merge la lucru, sa beneficiez de bonificatia mai sus mentionata?
multumesc

Anca Costis
 User  Anca Costis
a intrebat la 30 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Iun. 2013
Revin cu o corectura, pentru ca optiunea dvs este pentru concediu de 2 ani si nu de un an, reveniti la lucru DUPA ce copilul implineste un an.

Ca baza legala aveti OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare:

Art. 7[1]
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
Nu stiu despre ce bonificatie de bona vorbiti pentru ca nu exista asa ceva reglementat legal. Judecand insa dupa suma mentioanta tind sa cred ca va referiti la stimulentul de insertie acordat de stat in cuantum de 500 de lei lunar pana la implinirea varstei de 2 ani. Ca sa puteti primi acesti bani ar trebui sa reluati activiatea, la cerere, inainte de implinirea varstei de un an de catre copil. Depuneti o cerere de reluare a activiatatii la angajatorul dvs si apoi mergeti cu dosarul necesar la Primarie sau Directia de Asistenta sociala (difera de la caz la caz, dar in general este cea din urma) si soliciati stimulentul. Actele neceare le gasiti si aici http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm.


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri