ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cand ma intorc la servici pt a beneficia de stimulent?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am nascut pe 14 iunie 2013 si in prezent sunt in ccc.
Va rog sa-mi spuneti cand trebuie sa ma intorc la servici pt a beneficia de stimulent avand in vedere ca tatal nu poate sta 1 luna acasa cu copilul si sa incaseze el restul de indemnizatie deaorece nu a lucrat in toata aceasta perioada si nu lucreaza nici in prezent.
Daca ma intorc pe 10 iunie beneficiez de acel stimulent?

Va multumesc!

Cristina Lucan
 User  Cristina Lucan
a intrebat la 28 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Mar. 2014
Depinde pentru ce perioada de CCC ati optat, din prezentare nu reiese acest detaliu. Daca optiunea exprimata este pentru 1 an atunci ar trebui sa reveniti mai devreme de aceasta varsta ca sa puteti primi stimulentul, iar daca ati optat pentru concediu de pana la 2 ani, revenirea dvs in activitate ar trebui sa aiba loc dupa ce copilul implineste 1 an. Baza legala: OUG 111/2010.

Art. 7
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri