ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CCC cu handicap de pana la 7 ani, se considera vechime in invatamant?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Unui cadru didactic care are o vechime la catedra de 3 ani si 11 luni si a beneficiat de concediu crestere copil de pana la doi ani dar si de concediu crestere copil cu handicap pana la 7 ani, i se recunoaste vechimea in invatamant pentru anii de concediu crestere copil?

01.09.2001 - 01.09.2004 = 3 ani activitate la catedra
01.09.2004 - 26.03.2006 = 1 an si 6 luni Concediu crestere copil
26.03.2006 - 18.03.2007 = 11 luni, 22 zile activitate la catedra
18.03.2007 - 06.02.2014 = 6 ani 11 luni CONCEDIU CRESTERE COPIL CU HANDICAP PANA LA 7 ANI

Deci, activitate la catedra are 3 ani, 11 luni, 22 zile. Total activitate la catedra + CCC= 12 ani, 5luni.

Inrebarea este: Cum poate fi incadrat in invatamant? Transa 2-6 ani? 10-14 ani? Beneficiaza de sporul de fidelitate in invatamant? Spor de vechime ? (As vrea sa stiu o baza legala...)
Ma puteti ajuta cu un raspuns? Va multumesc.

Todirascu Luminita
 User  Todirascu Luminita
a intrebat la 20 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2014
Da, concediul crestere copil pentru copilul cu handicap acordat in baza Legii 448/2006 actualizate reprezinta vechime in munca si serviciu.

Art. 12
(1) Persoana care are in ingrijire, supraveghere si intretinere un copil cu handicap beneficiaza, dupa caz, de urmatoarele drepturi:
b) concediu si o indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap in cuantum de 450 lei, pentru copilul cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani;

Art. 13
(8) Perioada concediului prevazut la art. 12 alin. (1) lit. b) constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Ceea ce inseamna ca ar trebui sa se tina cont de el la acordarea sporurilor pentru vechime si specialitate.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
BunÄ? ziua, Am urmÄ?toarea situa??ie: ??n martie 2012 am fost concediatÄ? din motive neimputabile mie ( reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns