ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CCC - intrerupere de activitate sau nu?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Rog respectuos a-mi raspunde la urmatoare intrebare: Concediul Crestere Copil (CCC) este considerat vechime in munca?
Va prezint o situatie, ce da nastere cateva intrebari:
In cazul in care o societate acorda salariatilor spor de fidelitate, cu conditia de cel putin 5 ani de activitate fara intreruperein cadrul societatii, concediul crestere copil, pe parcursul acestor 5 ani, este considerat intrerupere de activitate? Este corect ca salariatul sa beneficieze de acest spor de fidelitate dupa intoarcerea de la concediu crestere copil?
Va multumesc!

Christina Saradjian
 User  Christina Saradjian
a intrebat la 07 Ian. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 07 Ian. 2013
Art. 10 din Ordonanta a fost abrogat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 07 Ian. 2013
Este intrerupere de activitate, este corecta interpretarea. Salariata nu lucreaza in timpul CIC, ca urmare a suspendarii contractului.

Va rog sa folositi o varianta actualizata a OUG 111/2010.

Art. 22

(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) si art. 6 constituie vechime ?n munca si ?n serviciu, precum si ?n specialitate si se are ?n vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda ?n raport cu acestea.

Sporul de fidelitate nu se acorda in functie de activitatea prestata ci de vechime, de regula.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Ian. 2013
CCC nu intrerupe contractul de munca , il suspenda ceea ce este cu totul altceva.Da, CCC este vechime in munca
ART. 22 din OUG 111 DIN 2010
(;;;;;
(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Numai daca acest spor de fidelitate se acorda pe baza muncii prestate efectiv, poate fi interpretat in defavoarea dvs . privind acordarea acestui spor.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri