ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CCC si concediul de risc maternal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

1.As dori sa stiu daca o salariata are dreptul sa solicite concediu de risc maternal imediat dupa terminarea celor 126 de zile de concediu de maternitate, iar dupa cele 120 de zile maxim acordate pentru acest concediu daca mai are dreptul sa depuna cerere de acordare a CCC cu plata indemnizatiei incepand de la data solicitarii CCC, sau fara plata indemnizatiei.

2.De asemenea, in cazul in care salariata intra in concediu de risc maternal de 120 zile dupa concediul postnatal, tatal are dreptul la CCC fara plata indemnizatiei pe perioada concediului de risc maternal cat se afla salariata?

3.In situatia in care salariata sau tatal opteaza pentru CCC fara plata indemnizatiei, in momentul in care doreste sa revina la serviciu inainte de varsta de 1 an a copilului mai are dreptul la suplimentul de insertie?
Va multumesc!

V E
 User  V E
a intrebat la 13 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2013
1. Da, concediul de risc maternal poate fi acordat dupa revenirea din cel pentru lauzie, dar in anumite conditii. Temeiul legal este OUG 96/2003.

Art. 9
?n cazul ?n care o salariată se află ?n una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)?e) şi desfăşoară la locul de muncă o activitate care prezintă riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii şi alăptării, ?n sensul celor prevăzute la art. 5 alin. (1), angajatorul este obligat să ?i modifice ?n mod corespunzător condiţiile şi/sau orarul de muncă ori, dacă nu este posibil, să o repartizeze la alt loc de muncă fără riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa, conform recomandării medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.

Art. 10
(1) ?n cazul ?n care angajatorul, din motive justificate ?n mod obiectiv, nu poate să ?ndeplinească obligaţia prevăzută la art. 9, salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)?e) au dreptul la concediu de risc maternal, după cum urmează:
b) după data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevăzute la art. 2 lit. d) şi e), ?n cazul ?n care nu solicită concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi ?ngrijirea copilului p?nă la ?mplinirea v?rstei de 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, p?nă la 3 ani.

Art. 2
?n sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
......................
d)salariata care a născut recent este femeia care şi-a reluat activitatea după efectuarea concediului de lăuzie şi solicită angajatorului ?n scris măsurile de protecţie prevăzute de lege, anex?nd un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai t?rziu de 6 luni de la data la care a născut;
e)salariata care alăptează este femeia care, la reluarea activităţii după efectuarea concediului de lăuzie, ?şi alăptează copilul şi anunţă angajatorul ?n scris cu privire la ?nceputul şi sf?rşitul prezumat al perioadei de alăptare, anex?nd documente medicale eliberate de medicul de familie ?n acest sens;

CIC poate fi solicitat dupa finalizarea celui pentru risc, legea nu prevede proceduri speciale in astfel de cazuri.

2. Da, tatal poate intra in CIC in timpul concediului de risc maternal. Interdictii exista doar referitor la suprapunerea concediului pentru maternitate cu CIC.

3. CIC fara plata a indemnizatiei nu se acorda oricum. El este un drept care poate fi accesat de persoanele care au beneficiat de CIC de pana la un an, cel fara plata putand fi acordat incepand cu al doilea an. Stimulentul de insertie nu se acorda in cazul concediului fara plata, ci doar in cazul celui indemnizat. Iar daca din plata stimulentului intrati in cel fara plata pentru crestere copil, pierdeti dreptul la stimulent.

Un element important pe care trebuie sa il aveti in vedere este urmatorul: daca atat dvs cat si tatal copilului indepliniti conditiile de acordare a CIC atunci, cat timp tatal opteaza pentru CIC, dvs aveti dreptul de a efectua minim o luna din durata totala solicitat de el. Regula se aplica si invers, dreptul fiind netransferabil. Daca nu dati curs acestei prevederi, se va retine valoarea indemnizatiei corespunzatoare unei luni din CIC. Temeiul legal este art. 11 din OUG 111/2010.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :