Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce trebuie sa fac cand firma a fost inchisa si eu sunt in concediu prenatal?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt in concediu prenatal din 16.02.2016.si firma unde lucrez s-a inchis in data de 29 februarie.Va rog sa imi spuneti cum ar trebuie sa procedez, concediile prenatale si postnatale le dau in continuare la firma care s-a inchis? Vreau sa mentionez ca directoarea mi-a zis ca o sa fie bine, si sa le duc la ea in continuare si apoi o sa imi faca desfacerea, pentru ca firma care a preluat tot nu e obligata sa ma angajeze la ei.E legal sa imi faca desfacerea daca eu am avut contract pe perioada nedeterminata? Vreau sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma un an si jumatate.Va rog sa imi spuneti ce acte ar trebuie sa cer de la ei pentru concediu de cresterea copilului, pentru ca mi-i frica ca nu o sa imi mai raspunda la telefon si nu o sa am de unde cere actele necesare.Va Multumesc.

Rodica Borz
 User  Rodica Borz
a intrebat la 11 Mar. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Rodica Borz la 22 Mar. 2016
Inteleg ca este vorba de un transfer al societatii.
Transferul intreprinderii nu poate constitui niciodata, un motiv de concediere.
Potrivit art 7 din Legea 67/2006 privind protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar. Asadar, faptul ca firma si-a schimbat proprietarul nu justifica concedierea nici prealabil, nici ulterior cesiunii.
Codul muncii
Art. 60. [interzicerea concedierii cu caracter temporar]
(1)Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Borz
 User Rodica Borz
a raspuns userului adriana iancu la 20 Mar. 2016
Va Multumesc pentru raspuns.Va rog sa imi spuneti si in baza carei legi concedierea este interzisa, pentru ca ei verbal in continuare imi comunica ca imi fac desfacerea dupa ce mi se termina concediul prenatal.Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Rodica Borz la 13 Mar. 2016
Dupa cum v-am spus nu, concedierea este interzisa. Cererea pentru concediu crestere copil o faceti la finalul concediului postnatal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Borz
 User Rodica Borz
a raspuns userului adriana iancu la 12 Mar. 2016
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Incetarea contractului nu am solicitato, doar ca verbal m-au anuntat ca in momentul in care mi se termina postanalul trebuie sa imi faca desfacerea ca nu au alta solutie.Pot sa le solicit sa imi pregateasca de pe acum actele pentru concediu de cresterea copilului?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Mar. 2016
Atat timp cat sunteti in concediu prenatal si post natal nu puteti fi concediata si nu solicitati nici dumneavoastra incetarea contractului. La finalul concediului postnatal faceti cerere prin care solicitati aprobarea concediului pentru cresterea copilului.
Angajatorul trebie sa va elibereze o adeverinta tip pentru acordarea indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca dupa pensionare ma pot reangaja asistent social? Mentionez ca pensionarea se face...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Feb. 2020 1 raspuns
Sotul meu este program at pentru revizuire medical pe data de 3 martie mai primeste pensia pe Luna martie pe data de 6...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat cu contract de munca cu timp partial cu 10 ore pe saptamana, cum poate sa efectueze zilele de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2020 1 raspuns
Sotul meu are varsta de 59 ani si 5 luni Are 16 ani de munca .Acum.este la pat imobilizat si cu inima are pensie...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2020 1 raspuns
Ma numesc ion dascalu nascut in la data de 04-12-1967,din iulie 1984 pana la data de 24-05-1987,muncitor necalificat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2020 3 raspunsuri
BunÄ? ziua,sunt in pensie de invaliditate gradul doi ??i am handicap accentuat din 1 august 2012 . Doresc sÄ? aflu cum...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2020 1 raspuns