Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cele 5 zile de la stat pentru casatorie se mai acorda si in anul 2014?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, pe 12 iulie 2014 ma casatoresc.
Am vorbit la serviciu cu persoana responsabila de concedii, si mi-a spus ca nu se mai acorda cele 5 zile de concediu pentru casatorie, mi se vor lua din concediul personal de odihna.
Motivand faptul ca se acordă Ón concordanţă cu Convenţia colectivă , iar in acest an(2014) la nivel intern nu se tine cont de cele 5 zile.
Se poate asa ceva ? Si daca nu, cum as putea sa procedez pentru a avea cele 5 zile ( pe langa cele 5-10 zile de odihna din concediul personal ).
Multumesc anticipat.

Simona Zamfir
 User  Simona Zamfir
a intrebat la 07 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Mar. 2014
Cred ca angajatorul dvs se referea la Contractul colectiv de munca. Conform Codului muncii insa in cazul unor evenimente familiale deosebite aveti dreptul la zile libere platite, ceea ce inseamna ca angajatorul este obligat sa le acorde. Numarul zilelor insa si evenimentele pentru care puteti primi astfel de zile vor fi mentionate in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern.

Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Un drept recunoscut prin lege al salariatului reprezinta obligatie angajatorului si invers.

Depuneti o sesizare la ITM pentru nerespectarea acestui drept.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns