ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIC, stimulent de insertie, CO neefectuat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conform OUG 111/ 2010 ART.1 ALIN 1 pct a si b se opteaza pentru una din variante pt cresterea copilului pana la varsta de1 an sau 2 ani cu indemnizatie lunara

La ART. 7 alin.1 persoana care a optat pentru 1 an si se duce la servici primeste stimulrnt de insertie 500RON PANA LA IMPLINIREA VARSTEI COPILULUI DE 2 AN
LA ART.7 alin 3 persoana care a optat pentru 2 ani nu beneficiaza de stimulent de insertie aici nu inteleg deci aceste persoane nu pot incepe serviciul mai devreme ca sa beneficieze de stimulent si trebuie sa ste obligatoriu in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani?

Ce mai vroiam sa va intreb este daca persoana vrea sa intre in concediul de crestere copil cat mai repede poate sa o faca incepand cu a 43 zi calendaristice dupa nasterea copilului Corect?

La ART 11 lit celalalt parinte este obligat sa intre o luna in crestere copil daca nu intra parintele titular trebuie sa inceapa serviciul cu o luna mai devreme? Poate sa-si ia atunci CO neefectuat dupa ce isi incepe serviciul ?
Va multumesc pentru promtitudinea si profesionalismul de care ati dat dovada pana acum!

Adaugata in: Concedii
Ioana Mihai
 User  Ioana Mihai
a intrebat la 24 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2014
Nu apare acest lucru la alin. (3) al art. 7, posibil sa aveti o varianta a Ordonantei neactualizate. Conform art. 7 persoana care intra in concediu crestere copil de pana la 2 ani poate beneficia de stimulent daca intoarecerea in activiate are loc dupa implinirea varstei de un an de catre copil, cf. literei b).

Art. 7[1]
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă
p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Conform alin. (3), odata cu acordarea stimulentului de insertie indemnizatia pentru crestere copil se va suspenda, si este normal sa se intample asa. Pe de o parte stimulentul de insertie se acorda in baza veniturilor profesionale impozabile realizate pe toata durata acordarii lui, iar pe de alta indemnizatia crestere copil nu poate fi cumulata cu aceste venituri. Ca atare fie luati indemnizatie, fie stimulent + salariu.

Referitor la intrarea in CIC, da, este corect. Intrarea in crestere copil se poate face incepand cu a 43-a zi de la nastere acolo unde exista indeplinite conditiile de acordare a concedilui pentru lauzie. Daca mama nu are dreptul la concediul de maternitate pentru sarcina si lauzie, atunci oricare dintre parinti poate intra in CIC imediat dupa nastere.

In privinta acelei luni obligatorii, prevederea se aplica numai daca ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a CIC, respectiv cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului cu venituri realizate. In luna respectiva parintele care a optat initial pentru CIC fie isi reia activitatea printr-o cerere, fie solicita concediul fara plata pentru acea luna. Acestea sunt cele doua posibilitati pe care normele de aplicare a OUG 111/2010 le pun la dispozitia parintelui in aceste situatii.

In aprecierea mea, daca angajatul depune o cerere de concediu pentru luna respectiva, in scopul efectuarii zilelor reportate din perioada anterioara CIC, si daca angajatorul ii aproba cererea, atunci ar trebui sa poata efectua acest CO.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns