ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

C.O. in preaviz ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am un salariat in preaviz - art.65 din Codul muncii din data de 29.05.2013 , salariatul era programat in concediu de odihna in luna august 2013 .Se poate in aceasta perioada de preaviz sa-i acord 15 zile concediu de odihna la cat are dreptul pe anul 2013 ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Adaugata in: Concedii
Dumitru Stoian
 User  Dumitru Stoian
a intrebat la 30 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2013
Se poate, daca si el este de acord cu acest lucru. Nu poate fi fortat salariatul sa intre in CO in perioada de preaviz daca nu a existat o programare anterioara sau daca nu doreste sa il efectueze acum. Caz in care, daca ramane cu CO neefectuat la incetare, i se va plati contravaloarea lui cf. legii, calculata dupa formula stabilita la art. 150 din Codul muncii republicat.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu George Andreescu Marius Ion adriana iancu alexei delimart G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua, am 58,9 ani si o vechime efectiva de 40 ani, din care 16 ani am lucrat in industria metalurgica, la Sorec -...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Apr. 2021 1 raspuns