Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

co neefectuat in anul 2014 se plateste?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Avem un angajat contractual care si-a dat demisia.Ne cere plata C.O. neefectuat.
A fost angajat din 3 octombrie 2014.
Conform prevederilor art.15, alin.1 din H.G. 250/1992 republicata si actualizata privind concediulo de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica locala, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare si a prevederilor alin 6. (3) din Legea 12/2015, i se va face plata intregului C.O. neefectuat de la angajare si pana in prezent?


Elena-carmen Mocanu
 User  Elena-carmen Mocanu
a intrebat la 04 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Feb. 2016
Da trebuie sa compensati in bani toate zilele de concediu de odihna.
Potrivit art. 171 alin. 1 din Codul muncii dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale, precum si cu privire la daunele rezultate din neexecutarea in totalitate sau in parte a obligatiilor privind plata salariilor se prescrie in termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate. Zilele de concediu de odihna nu se pierd niciodata, la incetarea CIM se vor compenseaza in bani.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns
BunÄ? ziua ! Am lucrat la Grup Feroviar Rom??n ca mecanic ajutor locomotiva un an, ??n perioada 2003/2004 dar in...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns