Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concedii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Care sunt conditiile expres prevazute de lege (de ce lege?) atunci cand vorbim de concediu de odihna in contextul articlolului 149 cin codul muncii?

Art. 149
Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Mentionez ca acordarea concediului de odihna ar periclita desfasurarea in conditii de permanenta a unitatii.(unitate medico-sociala )

Adaugata in: Concedii
A I
 User  A I
a intrebat la 24 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Acele conditii se refera la situatiile in care salariatul se afla in concediu medical, in concediu fara plata, crestere copil sau situatii similare. Ar trebui sa organizati cumva activitatea la nivel de unitate in asa fel incat salariatul sa beneficieze de cel putin 10 zile consecutive de concediu anual. Daca nu reusiti sa il acordati in decursul anului, chiar si in cazul in care activitatea nu poate fi intrerupta, trebuie sa acordati acest concediu pana la finalul anului viitor, cf. legii. In caz contrar riscati amenzi.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Marius Ion violeta Georgescu Viviana Serni Gratiela Petrescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2020
Sunt nascut in martie 1959, lucrez din februarie 1978 fara intrerupere cu stagiul militar satisfacut in termen (1 an si...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Iun. 2020 1 raspuns
Sunt nascut in septembrie 1960, sex masculin. Lucrezde la 01.11. 1985, pana in prezent, cu o intrerupere de 6 luni(...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2020 1 raspuns
Buna seara. Conform actualei legii a pensiilor eu pot obtine pensie anticipata fara penalizare, dupa 43 de ani de munca....[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2020 1 raspuns
Buna seara,Modificarile adusearticolului 18 din legea 263/ 2010 privind sistemul unitar de pensii publice, se aplica si...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Iul. 2020 1 raspuns
Bun─? seara ! Men??ionez ??nainte de a adresa ??ntrebarea c─? datorit─? pandemiei am fost in ??omaj tehnic,dup─? care...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iun. 2020 1 raspuns
In firmele unde se lucreza sambata, duminica si sarbatorile legale, patronul are obligatiia de a da sporuri de weekend,...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Iul. 2020 1 raspuns