ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concedii de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Concediile medicale cu boala obisnuita aproximativ 1 luna sau concediul medical cu risc maternal/maternitate etc., diminueaza durata concediului de odihna in anul respective sau nu?
In Codul muncii la art. 145 alin. (2) spune ca, se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic, dar nu precizeaza concret pentru concedii medicale.
Exista stipulat in alta legislatie acest lucru.

Va multumesc anticipat

Adaugata in: Concedii
Valentin Guse
 User  Valentin Guse
a intrebat la 07 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Iun. 2013
In mod normal nu, concediul medical nu afecteaza durata concediului de odihna iar acest lucru este precizat in Directiva CE 88/2003 explicata de catre Curtea Europeana de Justitie. Vedeti aici o explicatie juridica, in detaliu: http://legislatiamuncii.manager.ro/a/7218/concediul-medical-nu-mai-diminueaza-durata-concediului-de-odihna.html

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua, am 58,9 ani si o vechime efectiva de 40 ani, din care 16 ani am lucrat in industria metalurgica, la Sorec -...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Apr. 2021 1 raspuns