ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concedii medicale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema foarte delicata.

Am un angajat care este in concediu medical din iulie, si am primit certificatele medicale doar in luna octombrie, nesemnate de asigurat si nici luate in evidenta de medicul de familie.

Mentionez faptul ca acest angajat lucreaza la un punct de lucru al firmei noastre si seful de acolo a uitat sa trimita concediile medicale la sediu pentru a fi inregistrate, iar in pontaj l-a pontat 8 ore. Asa a considerat ca este mai usor pentru el.

In aceasta situatie ce mai pot face acum?
Declaratiile 112 pe aceste luni sunt trimise.
Si asiguratul are nevoie de o adeverinta cu situatia CM pe aceste luni pentru a intra la comisie pentru ca depaseste 90 de zile.
Cum pot rezolva aceasta problema?

Multumesc anticipat.





Adaugata in: Concedii
Ana Ana
 User  Ana Ana
a intrebat la 16 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Ana
 User Ana Ana
a raspuns userului georgeta ganea la 24 Oct. 2012
Multumesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Oct. 2012
Ordinul 60 din 2006 actualizat:
art. 37 (4) In situatia in care unui asigurat i se acorda certificat de concediu medical pentru o anumita perioada, iar asiguratul doreste sa îsi reia activitatea profesionala înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzator, de catre medicul prescriptor.
O varianta ar fi anularera concediului medical de medicul prescriptor.
Cea de a doua varianta ar fi sa refaceti statele de plata. Concediul medical trebuie inregistrat la medicul de familie nu semnat si de asigurat. In schimb va fi inregistrat la unitate si aprobat de conducatorul acesteia.
Nu se pune problema de refuz la plata daca salariatul la prezentat in termenul legal. Singura obiectie ar fi ca a fost primit concediu medical fara a fi inregistrat de medicul de familie.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri