ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara.
Am o angajata cu cim cu timp partial, avand functia de baza la alta societate. A nascut in data de 22 iunie, iar in data de 03 august copilul implineste 42 de zile si mi-a adus un opis de documente de intocmit pentru concediul de crestere copil. Intrebarea mea este urmatoarea: la mine inceteaza contractul de munca si acolo unde are functia de baza i se suspenda sau se suspenda ambele contracte?

Iuliana Vanga
 User  Iuliana Vanga
a intrebat la 24 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Iul. 2013
Art. 51 - Codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

Suspendarea se face in baza unei decizii, iar operarea in Revisal trebuie facuta in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii, adica prima zi de concediu crestere copil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2013
Contractul de munca nu inceteaza odata cu intrarea in concediul pentru crestere copil, ci se suspenda, conform Codului muncii. Cu alte cuvinte, la cererea ei, se vor suspenda ambele contracte de la data precizata de ea pentru intrarea in CIC. Nu are importanta unde are functia de baza in acest caz, se aplica aceleasi reguli.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri