ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Este obligatoriu sa intre si tatal in concediu crestere copil? Ce trebuie facut daca tatal nu intra? Eu am optat pentru un an, copilul face un an pe 30.08.2013 si eu incep pe 30.07.2013, cand se depune darul pentru cei 500?

Adaugata in: Concedii
Iuliana Vulpe
 User  Iuliana Vulpe
a intrebat la 25 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2013
In cazul copiilor nascuti dupa data de 1 martie 2012 daca ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a CIC atunci unul dintre ei trebuie sa efectueze cel putin o luna din durata concediului solicitat de celalalt. In caz contrar se va retine indemnizatia aferenta unei luni. Acest concediu nu este transferabil.

Art. 11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc ?ncep?nd cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate ?n situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), ?ncep?nd cu această dată, ?n situaţia ?n care ambele persoane din familia respectivă ?ndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) ?n situaţia ?n care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care ?i revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu ?n locul acesteia.

Stimulentul se poate solicita dupa reluarea activitatii, chiar si in prima zi de la revenire.
Vedeti aici documentele necesare si termenele de depunere a dosarului - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Buna ziua am 14ani ??n grupa 2 de munca cu 75% de c????i ani beneficiez reducere .??i la c?nd pot iesi anticipat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2021 2 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns
Pensie anticipata la 60 de ani daca indepliniti conditia de stagiu de 43 ani, fara stagiul asimilat(aramata, cursuri...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2021 4 raspunsuri