Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Doresc sa aflu si eu daca eu nu am servici si doresc sa raman gravida, se poate sa depuna actele pentru indemnizatie sotul meu deoarece el are servici, dar sa raman eu sa am grija de copil, iar sotul meu sa poata lucra in continuare? Exista aceasta posibilitate?

Adaugata in: Concedii
Andreea Dumitru
 User  Andreea Dumitru
a intrebat la 24 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2014
Nu, nu se poate proceda astfel.

Sotul dvs, daca in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului realizeaza venituri profesionale impozabile sau din activiati agricole spuse impozitului pe venit, poate opta pentru concediu crestere copil si indemnizatie. Acest lucru insa presupune suspendarea activitatii lui profesionale, iar dovada suspendarii este document esential in dosarul pentru indemnizatie. Daca doreste sa lucreze in continuare dupa nastere poate opta direct pentru stimulentul de insertie. dat fiind faptul ca dvs nu indepliniti conditiile de acordare a concediului de maternitate. Ceea ce inseamna ca va primi pe langa salariu, stimulnetul lunar de 500 lei prevazut de OUG 111/2010, pana la varsta de 2 ani a copilului. Cu conditia ca pe toata durata acordarii lui sa realizeze venituri supuse impozitului.

Daca opteaza totusi pentru crestere copil si realizeaza venituri impozabile pe perioada acordarii indemnizatiei va pierde acest drept si va fi pus in situatia de a restutitui sume incasate necuvenit. Dreptul nu este transferabil de la un parinte la altul. Conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei lunare sunt prevazute la art. 2 din OUG 111/2010 pe care il puteti gasi si aici - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 8 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns