ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu crestere copil in perioada cand nu este angajat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Angajatul meu, tatal copilului, a beneficiat de concediu crestere copil in perioada 01.02.2006 - 01.04.2006 (conform stagiului din dosarul personal), pentru copilul nascut in 15.05.2004, in cuprinsul perioadei de crestere a copilului pentru 2 ani.
In aceasta perioada 01.02.2006-01.04.2006 mama a revenit in activitate, iar tatal a intrat pe cresterea copilului pentru ca intamplator a ramas fara loc de munca.

Pentru acordarea indemnizatiei avea conditiile de acordare, respectiv venituri anterioare nasterii copilului.
Intrebarea mea este: cand calculez vechimea in munca a tatalului la data angajarii la firma mea 20.01.2014, ii i-au in considerare ca vechime in munca perioada cand a fost in cresterea coplului fara sa fie angajat, dar a incasat indemnizatia de concediu crestere copil? Si avand in vedere ca aceasta perioada apare in stagiul pe care el si l-a scos de la Casa de Pensii?
Multumesc anticipat.

Melania Pinzaru
 User  Melania Pinzaru
a intrebat la 30 Ian. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Ian. 2014
In cazul pensiei este stagiu asimilat, concediul nefiind perioada contributiva asa cum este somajul de exemplu.

Art. 49 - Legea 263/2010
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Ian. 2014
Da, concediul pentru crestere copil acordat in baza OUG 148/2005 este considerat vechime in munca, in serviciu si in specialitate si se ia in considerare pentru acordarea drepturilor ce decurg de aici.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri