ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil pentru salariata care a infiat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Poate beneficia salariata care a infiat un copil de indemnizatie crestere si ingrijire copil?
Beneficeaza de aceleasi drepturi ca si salariata care a dat nastere efectiv copilului?
Nu cred ca se pune problema de a beneficia de concediu medical pre si postnatal.

Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Alina Mihaela Traistaru
 User  Alina Mihaela Traistaru
a intrebat la 21 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Nov. 2011
Da, potrivit OUG 111/2010 salariata care a infiat un copil poate beneficia de concediu si indemnizatie crestere copil, avand aceleasi drepturi precum salariata care da nastere unui copil.

Art. 8

2 Beneficiaza de aceleasi drepturi si una dintre persoanele care a adoptat copilul, careia i s-a incredintat copilul in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii sai, precum si persoana care a fost numita tutore.
3 In situatia persoanelor prevazute la alin. 2, acordarea drepturilor prevazute la art. 2, respectiv la art. 7 se face tinandu-se seama de perioada de 12 luni anterioare celei in care, dupa caz, s-a aprobat adoptia, a fost facuta incredintarea, s-a instituit plasamentul sau tutela.

Desigur ca nu v-a beneficia de concediu pre si post natal, dat fiind faptul ca nu ea este cea care da nastere copilului.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Gratiela Petrescu Ioana Popa Viviana Serni George Andreescu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021